ortam dinleme Özel Dedektiflik Yasal Bilgiler | Özel Dedektiflik

Özellikle ülkemizde son yıllarda gerek kurumsal şirketler gerekse bireysel olarak kişi ve kuruluşlaların aşamadığı ve çözemediği sorunları çözmek konusunda hizmet veren özel dedektifler gerek sayılarınız azlığı gerekse gerçek anlamda çok az sayıda profeyonel dedektifin olması sebebiyle çok büyük oranda talep görmektedirler.Ülkemizde şuanda özel dedektifler ile ilgili bir kanun yoktur.3963 Nolu dedektifleri ilgilendiren  kanunu TBMM’dEN GEÇMİŞ ANCAK ZAMANIN CUMHURBAŞKANI OLAN SÜLEYMAN DEMİREL KANIMIZCA TAMAMİYLE DOĞRU BİR KARARLA ÖZEL DEDEKTİFLİK YASASINI 4 ŞUBAT 1994 DE MECLİSE GERİ YOLLAMIŞTIR. BU KARARIN DOĞRU BİR KARAR OLMASININ NEDENİ ŞUNLARDIR.

ÖNCELİKLE; ÖZEL DEDEKTİFLİK ŞİRKETİ YASASINI SADECE BELİRLİ MESLEK MENSUPLARINA VE O MESLEK MENSUPLARININ SEDECE BELİRLİ RÜTBELERİNE ÖZEL DEDEKTİFLİK HAKKI VERMEKTEDİR. BU DA ANAYASININ EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR. ÖZEL DEDEKTİFLİK YASASININDA DEMEKTEDİRKİ ÖZEL DEDEKTİF OLABİLMEK İÇİN EMNİYET HİZMETLERİ PERSONELDEN EMNİYET MÜDÜRÜ, EMNİYET AMİRİ, BAŞKOMİSER RÜTBESİNDE OLUP EMEKLİ OLAN VEYE KENDİ İSTEĞİ İLE AYRILANLARDAN, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞINDAN SUBAY SINIFINDAN 15 YIL GÖREV YAPMAKTA İKEN AYRILMIŞ OLANLARDAN, MİT MENSUPLARINDAN ŞUBE MÜDÜRÜ VE DAHA ÜST ÜNVARLARI ALMIŞ OLANLARDAN VE EN AZ 15 YIL AVUKATLIK VE HAKİMLİK YAPMIŞ OLANLARDAN;

YANİ SİZ DİYELİMKİ EMNİYETTE POLİS MEMURUSUNUZ AYNI ZAMANDA MASTER VEYA DOKTORA YAPTINIZ YANİ EĞİTİMİNİZ BİR EMNİYET MÜDÜRÜ VEYA EMNİYET AMİRİNİDEN ÇOK ÇOK ÜSTÜN FAKAT ONLAR ÖZEL DEDEKTİFLİK YAPABİLECEK SİZ YAPAMAYACAKSINIZ. YADA JANDARMADA ÜNİVERSİTE MEZUNU ASTSUBAYSINIZ YADA MİT’TE YİNE ÜNİVERSİTE MEZUNU BİR MEMUR SUNUZ ÜSTÜNÜZ ÖZEL DEDEKTİF OLABİLECEK ANCAK SİZ ONDAN ÇOK DAHA EĞİTİMLİ OLMANIZA RAĞMEN SİZ ÖZEL DEDEKTİFLİK YAPAMAYACAKSINIZ. BU KESİNLİKLE ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI BİR DURUMDUR.

DİĞER YANDAN KOLLUK TEŞKİLATI MENSUBU OLMAYIPTA DEDEKTİFLİK İŞİNE GÖNÜL VERMİŞ VE ÜNİVERSİTE MEZUNU OLAN VE ÖZEL DEDEKTİFLİK EĞİTİMİ ALMIŞ, NORMAL VATANDAŞLARADA ÖZEL DEDEKTİFLİK ŞİRKETİ KURMA HAKKI KESİNLİKLE VERİLMELİDİR. BİR MESLEK GRUBU NUN SADECE BELİRLİ KİŞİLERİN TEKELİNE VERİLMESİ SON DERECE YANLIŞ VE ART NİYETLİDİR. BU AKSAKLIK ŞUNDAN KAYNAKLANMAKTADIR. BU YASAYI HAZIRLATMA KONUSUNDA EMNİYET ÜST DÜZEY MENSUPLARI SÖZ SAHİBİ OLDUĞU İÇİN ONLAR SADECE KENDİLERİNE UYGUN YASA HAZIRLATMAT KONUSUNDA ISRAR ETMEKTEDİRLER. OYSA BU DURUM ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI BİR DURUM ARZETMEKTEDİR.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Özel Dedektiflik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.