ortam dinleme Özel Dedektif,Özel Dedektif Nasıl Olunur,Dedektiflik Eğitimleri | Özel Dedektiflik

Ülkemizde 1994 yılında ilk kez  meslek olarak faaliyet gösteren Özel  Dedektifler günümüz’de ise oldukça çok talep gören kalifiye ve profesyonel dedektiflere oldukça fazla ihtiyaç duyulan ve oldukça fazla iş olanığı olan çok özel bir meslek olarak dikkat çekmektedir.Heyecanlı,Gerilimli ve Yetenek isteyen dedektiflik mesleği başlıycak olan adayların her şeyden önce temel olarak çok iyi bir hukuk bilgisine sahip olmaları gereklidir.

Özel dedektif olmak için Üniversite mezunu olmak yada güvenlik eğitimleri alınmasına gerek yoktur.Temel olarak özel dedektiflerin bilmesi gereken temel konular vardır.Özel dedektiflik ve araştırma faaliyetlerinde bulunabilmek için eğitim, bilgi ve deneyim şarttır.

Dedektiflik bürosunun iş prosedürlerini eksiksiz yerine getirmeli, stenografi ve transkripsiyon gibi konuların yanında terminoloji bilgisi sahibi olmaldır.Dedektiflik bürosunun yönetiminde stratejik planlama bilgisi ile , insan kaynaklarını etkin yöneterek iş bilgisi hakkında prensiplere sahip olmalıdır.Dedektif aynı zamanda bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerinde bilgili olmalıdır. Yapacağı özel dedektif hizmetlerinde güvenlik ile ilgili sorunlarda ve özellikle kamu güvenliği konusunda hassas davranmalıdır. Dedektif güvenlik hizmetleri konusunda uzman olmalıdır.Psikoloji ve insan davranışları üzerinde, kişilerin yetenek ve bireysel farklılıklarını çözebilecek özellikte eğitimi veya deneyimi olmalıdır.

Ülkemizde Şuanda yasal boşluklardan dolayı her isteyen özel dedektif olsanda Türkiye’de Gerek FBI ve Yurt Dışında Eğitim Almış Gerçek anlam profesyonel dedektif olan çok az sayıda kişi vardır..

 

Ülkemizde Özel Dedektiflik konusunda eğitim veren bir kuruluş yoktur.MB Özel Dedektiflik olarak;Amerikada uzun yıllar aldığımız eğitimler ve Tecrübelerimiz ile Türkiye’De gelecek yıllarda İnsanların çözülmemiş sorunlarını çözebilmek adına Sektöre profesyonel dedektifler yetiştirmek için yaptığımız çalışmalar devam etmektedir.Bu bağlamda En son Kocaeli Üniversitesi Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksek Okulu ile birlikte gerçekleştirdiği ” Araştırma ve Takip Uzmanlığı Sertifika Programı” ndan sonra Özel Dedektiflik sektöründe kalifiye eleman yetiştirmek için çalışmalarına devam etmektedir.

Çoğunlukla dedektiflerde bulunması gereken temel özellik ve tecrübelern anlatıldığı seminerde,hizmet içi eğitim mantığı ile devam eden çalışmalar, şirket personeli olmayan ve Özel Dedektiflik mesleğine adım atmış olan diğer firma sahipleri ve çalışanları için büyük bir kaynak olmuştur.

Özel Dedektiflerde Bulunması Gereken Temel Özellikler;

Etkin Dinleme: Dedektif etkin bir dinleme yeteneğine sahip olduğunda, müşterisinin ne istediğini iyi anlar.Dedektiftam bir dikkatle müşteriyi dinler ve müşteri konuşurken uygunsuz sorular sorarak müşterinin sözünü kesmeyerek dikkatin dağılmamasını sağlar.Dedektif iyi bir dinleyici olmalıdır.
Eleştirisel Düşünme: Dedektif mantığını etkin bir biçimde kullanmalı, muhakeme yeteneği ile problemler üzerinde alternatif çözümler üretebilmelidir.Problemlerin zayıf yönlerini bulabilmek ve araştırmada en iyi çözüm yolunu bulabilmek için eleştirisel düşünme yeteneği dedektif için önemlidir.
Konuşma yeteneği: Dedektif akıcı konuşmalı, duygu ve düşüncelerini tam olarak anlatabilmelidir.
Karmaşık Problem Çözme: Karmaşık ve çözülmesi zor olan vakalarda ,gereken incelemeyi yaparak çözümleri geliştirebilecek seviyede matematiksel bir zeka dedektif için gereklidir.
Sosyal Anlayış: İnsanların tepkilerini ölçebilmeli, farklı anlayış düşünce ve hareketlerin farkında olmalıdır.
Okuduğunu Anlama: Özel dedektif okuduğunu tek seferde anlayabilmelidir.
Yazma yeteneği: Müşteri raporlama yada yazılı metinlerde kompozisyon bilgisi ile yazılı iletişim konusunda etkin olmalıdır.
Karar verme: Dedektif yapacağı araştırma vakalarında,hızlı ve mantıklı kararlar verebilmelidir.En olumsuz şartlarda en uygun kararı verebilmelidir.
İzleme: Özel dedektif iyi bir gözlemci olmaldır.
Koordinasyon: Özel dedektif araştırma ve faaliyetlerinde tüm ekibi koordine ederek araştırma kaynaklarını en ideal biçimde koordine edebilmelidir.
Dikkat: Özel dedektif iş detayları konusunda dikkatli ve titizdir.
Sabır: Dedektif faaliyetleri süresince çıkacak her türlü soruna karşı sabırlı olmalıdır.
Öfke Kontrolü: Dedektif her zaman ve her şartta soğuk kanlılığını koruyabilmeli, öfke ve duygularını kontrol altında tutabilmeli saldırgan davranışlardan çok zor durumlarda bile kaçınabilmelidir.
Yenilikçi Olmak: Dedektif  İşi içinde yaratıcı olabilmeli,özel dedektiflik hizmetlerini daha ileri seviyelere getirebilmek için yeni fikirler geliştirebilmelidir.
Bağımsızlık: Özel dedektif kendi kendine karar verebilmelidir.
Çaba ve Sorumluluk: Dedektif iş sorumluluklarını üzerine alabilmeli,zorluklar üstesinden gelmede gayretli olmalıdır.

Comments are closed.