ortam dinleme Kadına şiddete özel yetkili savcı .. | Özel Dedektiflik

Kadına şiddete özel yetkili savcı

Türkiye’de ilk kez kadın cinayetlerine ‘dur’ demek için kurulan özel büroda görevli biri kadın iki savcı, kadına şiddet uygulayan erkekleri bir günde tutuklattırabilecek

Son günlerde giderek artan kadın cinayetlerinin yanısıra, özellikle de devletin koruyamaması sonucu gözgöre ölüme gönderilen kadın sayısındaki artış, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş‘i harekete geçirdi. Başsavcı Ethem Kuriş‘in talimatıyla Türkiye’de ilk kez sadece kadına yönelik şiddet suçuna bakan “özel büro” kuruldu ve geçen cuma çalışmalarına başladı.

Özel büroda Savcı Emine Avcıoğlu ile Metin Serhantaş görevlendirildi. İki savcı, kadının korunması için her tedbiri alacak, şiddet uygulayan erkekler için bir gün içinde tutuklama kararı çıkartabilecek.

Haber Türk’ün haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim EthemKuriş, kadına karşı şiddet ve cinayetleri önlemek ve acil tedbir alınması amacı ile Türkiye’de ilk kez “özel büro” kurdurttu. Biri kadın 2 savcının görev yapacağı büro, yalnızca bu tür olaylara bakacak ve aynı gün tutuklama kararı çıkartabilecek.

Türkiye’de son yıllarda giderek artan kadına yönelik şiddet ve cinayetler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirdi. Başsavcı İbrahim Ethem Kuriş, bu suçlara bakan bir özel büronun faaliyete geçirilmesi için talimat verdi. Bunun ardından Ankara Adliyesi Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nda. özel büroda görev yapacak iki savcı için odalar hazırlandı. Sadece kadına yönelik şiddet ve saldırıları önlemek amacı ile oluşturulan birim için Cumhuriyet Savcıları Metin Serhantaş ve Emine Avcıoğlu görevlendirildi. Böyle bir uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğu belirtildi.

HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALACAKLAR

Özel büroda görev yapacak her iki savcı, eşinden veya diğer aile bireylerinden şiddet gören veya tehdit aldığını bildiren kadınlar için “ailenin korunması hakkındak kanun” uyarınca hemen harekete geçecek ve şikayetçi kadının korunması için her türlü önlemi alacak. Savcılar, gerekirse şüpheliler hakkındaNöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nden anında tutuklama kararı çıkabilecek.

Ayşe Paşalı cinayeti ve benzeri vahşetlerin yaşanmaması için özel yetkilerle donatılan savcılar, dava açılma sürecini de yürütecekler.

Kaynak : Haber Türk 27.06.2011

Bir önceki yazımız olan ÖZEL DEDEKTİFLER DERNEĞİ KURULDU... başlıklı makalemizde dedektif, dedektifder ve dedektifler derneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments are closed.